Budowa domu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, w trakcie którego często poszukujemy oszczędności. Cięcie poszczególnych kosztów wymaga jednak dużej rozwagi i ostrożności, gdyż są prace, na których realizacji na pewno nie warto przesadnie oszczędzać. Jedną z nich jest budowa fundamentów – to bowiem od ich jakości oraz wykonania zależy stabilność całej konstrukcji.

Ile kosztuje budowa fundamentów?

Aby budowa fundamentów wyniosła jak najmniej, warto jeszcze przed zakupem działki sprawdzić, na jakim gruncie jest ona położona. Na ostateczny koszt wykonania fundamentów wpływ ma bowiem rodzaj gruntu, na którym wybudowany zostanie nasz budynek.

Przed przystąpieniem do prac konieczne jest wykonanie badania geotechnicznego, które pomoże w ocenie jakości i specyfiki terenu na naszej działce budowlanej. Jeśli okaże się, że działka położona jest na przepuszczalnych gruntach o niskim poziomie wód gruntowych, będzie możliwe wykonanie tańszych, tradycyjnych fundamentów bez zaawansowanej izolacji przeciwwilgociowej.

W nieco gorszym położeniu znajdą się natomiast osoby, których działka zlokalizowana jest na spoistym, nieprzepuszczalnym gruncie o wysokim poziomie wód gruntowych. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę gruntu, co jednak nie zawsze będzie możliwe z technicznego punktu widzenia. Dla bezpieczeństwa inwestycji najkorzystniej będzie więc zdecydować się na fundament na palach lub posadowienie budynku na płycie fundamentowej.

Budowa fundamentów – jak na niej zaoszczędzić?

Budowa fundamentów – gdzie szukać oszczędności?

Ogromny wpływ na koszt budowy fundamentów ma ich rodzaj oraz materiały, z których zostaną wykonane. Najpopularniejsze są wspomniane powyżej fundamenty tradycyjne składające się z ław i ścian fundamentowych. Budowa fundamentów tradycyjnych jest także tańsza i najmniej pracochłonna. Aby nieco zaoszczędzić na koszcie ich wykonania możliwe jest wykonanie ław fundamentowych bez szalunków.

Oszczędności możemy także szukać przy wykonywaniu izolacji fundamentów. Sposobem na obniżenie kosztów jest np. zmniejszenie ilości warstw izolacji, co dobrze sprawdzi się przy korzystnych gruntach. W tym przypadku często okazuje się bowiem, że nie jest konieczne wykonanie pionowej izolacji przeciwwilgociowej, co pozwala na zmniejszenie wydatków. Nie należy jednak oszczędzać na wykonaniu izolacji termicznej, gdyż to właśnie od niej zależy komfort oraz oszczędności korzystania z już gotowego domu.

Znaczących oszczędności przy budowie fundamentów możemy szukać także przy zakupie materiałów na fundamenty. Należy do tego podejść jednak z dużą rozwagą i kupować raczej dobrej jakości materiały podczas promocji niż decydować się na zakup ich gorszej jakości odpowiedników. Wybierając materiały na fundamenty warto także upewnić się, czy posiadają one ważne atesty, gdyż ma to ogromne znaczenie dla trwałości oraz jakości korzystania z inwestycji. Fundamenty stanowią bowiem kręgosłup, na którym będzie opierać się cała konstrukcja domu, nie warto wiec przesadnie oszczędzać na ich budowie.