Postawienie fundamentów to jedynie część sukcesu, ponieważ prawdziwym wyzwaniem jest zabezpieczenie ich przed gromadzeniem się wilgoci. Jeżeli nie zadba się o izolację fundamentów, skutki jej braku będą odczuwalne dość szybko i dotkliwie. Zatem w celu uniknięcia zbędnych problemów, należy porządnie wykonać izolację na etapie wznoszenia fundamentów, a nie po tym fakcie. Wówczas konieczne byłoby wykonanie wielu zaawansowanych działań.

Izolacja fundamentów i jej znaczenie dla domu

Dlaczego izolacja fundamentów jest tak ważna?

Izolacja fundamentów zapewnia przede wszystkim utrzymanie ciepła w domu, ponadto na ścianach nie pojawia się wilgoć. W starszych budynkach często pomijano ten istotny element, co tłumaczy konieczność dogrzewania takich domów i ponoszenia wyższych kosztów ocieplenia. Przy prawidłowo wykonanej izolacji nie ma możliwości, by do środka budynku przedostawała się wilgoć, ciepło również zostaje wewnątrz. W teorii izolacji przeciw wilgoci mogłaby zostać pominięta, jeżeli fundamenty powstają z wodoodpornego betonu. Lecz mimo wszystko powstaje ryzyko pękania materiału, więc lepszym wyjściem jest przysłowiowe dmuchanie na zimne. W celu uniemożliwienia podciągania wody z gruntu po ścianach budynku, zaleca się wykonanie izolacji poziomej fundamentów. Umiejscawia się ją na styku ścian zewnętrznych z fundamentowymi i pomiędzy ławą fundamentową i ścianą fundamentową. Tak wykonana izolacja musi łączyć się z zabezpieczeniem podłogi na gruncie i nie może znaleźć się niżej od hydroizolacji podłogi. Z kolei na powierzchni ścian fundamentowych wykonuje się również niezbędną izolację pionową, która zapobiega skraplaniu się wody opadowej i gruntowej na ścianach budynku. Tym samym wszystkie pomieszczenia są wolne od szkodliwego oddziaływania wilgoci. Całość będzie efektywna pod warunkiem, że ściany fundamentowe są równe, w przeciwnym wypadku zalecane jest ich wyrównanie.

Materiały niezbędne do przeprowadzenia izolacji fundamentów

Właściwie wykonana izolacja fundamentów jest uznawana za bardzo udaną, wieloletnią inwestycję i wprowadza oszczędności. Nie ma bowiem powodów do obaw, że pod jakimś czasie na ścianach w domu zacznie pojawiać się wilgoć, w ekstremalnych przypadkach pleśń i grzyby. By izolacja fundamentów mogła zabezpieczyć stabilność całego domu, niezbędne jest wykorzystanie do tego celu najwyższej jakości materiałów od sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Stosuje się produkty takie jak izolacje bitumiczne, uszczelniacze oraz preparaty gruntujące – zapewniają one wysoką wytrzymałość poszczególnych działań. Na koniec warto wiedzieć o wyróżnianiu trzech typów izolacji fundamentowych: lekkiej, średniej i ciężkiej. Lekka izolacja spełnia funkcję ochronną przed wilgocią pochodzącą z opadów i ziemi. Można ją wykonać w budynkach stojących na piaskach i żwirach, czyli przepuszczalnym gruncie. Izolacja średnia jest stosowana na gruntach nieprzepuszczalnych, gdzie często niezbędne jest zamontowanie drenażu do odciągnięcia wody z terenu, gdzie stoi budynek. Natomiast izolację ciężką można wykonać po uprzednim zagruntowaniu podłoża.