Troska o ochronę środowiska i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery spowodowały duże zmiany w technologiach budowlanych. Dzisiaj każdy budynek musi odznaczać się odpowiednią termoizolacją, która ogranicza straty ciepła, a tym samym zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne, niezbędne do ogrzania budynków mieszkalnych i użytkowych.

Dlatego też dzisiaj ocieplenie domu nie jest jedynie możliwością, a obowiązkiem. Specjalne przepisy budowlane dokładnie wskazują, jaki maksymalny współczynnik przenikania ciepła mogą mieć ściany budynku oraz pozostałe elementy jego konstrukcji – w tym również okna, drzwi zewnętrzne, podłogi, stropy i dachy. Dzięki temu budynek staje się ekonomiczny, a tym samym, poprzez ograniczenie zapotrzebowania na energię potrzebną do jego ogrzania, również ekologiczny.

Sposoby na ocieplenie domu

O ile nowe budynki są już budowane z uwzględnieniem nowoczesnej i skutecznej termoizolacji. O tyle starsze domy wymagają często dodatkowego ocieplenia. Najczęściej ocieplane zostają poddasza, zarówno te użytkowe, jak i nieużytkowe. Dzieje się tak dlatego, że jest to stosunkowo niedroga inwestycja, która pozwala ograniczyć straty ciepła w pomieszczeniach znajdujących się poniżej. Straty ciepła przez poszycie dachowe mogą wynosić w ogólnym bilansie nawet 15 procent.

Co najważniejsze, takie ocieplenie domu można wykonać w dowolnym okresie, ponieważ pogoda nie odgrywa tutaj znaczenia. Wszystkie prace są bowiem przeprowadzane wewnątrz budynku. I zazwyczaj do zrobienia takiej termoizolacji nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia, jeśli tylko decydujemy się ocieplić poddasze w sposób tradycyjny, z użyciem powszechnie dzisiaj stosowanych materiałów do ocieplenia poddaszy. Na https://ocieplenie-domu.com.pl/ znajdziemy więcej informacji o sposobach ocieplania domów.

Ocieplenie domu – dlaczego jest konieczne i jak je wykonać?

Ocieplenie domu – materiały izolacyjne

Podstawowym materiałem do ocieplania poddaszy, który stosowany jest również w ociepleniu ścian – zwłaszcza w przypadku domków kanadyjskich (konstrukcje szkieletowe), stanowi wełna szklana lub wełna skalna. Materiały te są stosunkowo niedrogie, przy zachowaniu wysokich parametrów termoizolacyjnych. Dodatkowo są wysoko ognioodporne i łatwe w montażu. Oprócz tego do termoizolacji potrzebne są specjalne folie paroizolacyjne i membrany paroprzepuszczalne, które zapewniają właściwą wentylację poszycia budynku.