Wiele osób lubi uprawiać chryzantemy w ogrodach. Możesz je jednak posadzić w domu. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie doniczki. W ten sposób uchronisz rośliny przed mrozem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Uprawa chryzantem wcale nie jest trudna, dlatego nie martw się, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. Sprawdź, jak je sadzić i pielęgnować!

Jak posadzić chryzantemy?

Wyjmij ostrożnie rośliny ze sklepowego pojemnika. Uważaj, żeby nie złamać żadnego liścia. Włóż chryzantemy do doniczek na tej samej głębokości, w której rosły wcześniej. Teraz wypełnij pojemniki mieszaniną ziemi doniczkowej i żwiru lub uniwersalnego kompostu, a następnie delikatnie dociśnij do korzeni. Upewnij się, że nie ma żadnych szczelin. Po posadzeniu chryzantem podlewaj je obficie. Dzięki temu unikniesz przesuszenia. Pamiętaj, by hojnie podlewać chryzantemy przez dwa tygodnie. Uważaj jednak, aby ich nie przelać. 

Gdzie postawić doniczki?

Jeśli chcesz postawić chryzantemy na dworze, wybierz jasne i nasłonecznione miejsce. Jeżeli zamierzasz uprawiać w domu, poszukaj pomieszczenia, do którego wpadają promienie słoneczne przynajmniej przez 5 godzin dziennie. Zadbaj również o cyrkulację powietrza. Jeśli masz dużo doniczek, nie stawiaj ich zbyt blisko siebie. Kwitnące chryzantemy mogą się wzajemnie blokować.

Jak sadzić i pielęgnować chryzantemy doniczkowe?

Jak podlewać i nawozić chryzantemy?

Pamiętaj, by regularnie podlewać rośliny. Mają bardzo płytki system korzeniowy, dlatego upewnij się, że gleba jest zawsze wilgotna, ale nigdy nie podmokła. Na początku sezonu należy je nawozić dużą ilością azotu. Wybierz preparat o spowolnionym działaniu, aby pobudzić nowy wzrost. Kiedy zauważysz tworzenie się pąków, przejdź na nawóz potasowy. Stosuj go co dwa tygodnie. 

Jeśli hodujesz rośliny na zewnątrz, zwracaj uwagę na mszyce i gąsienice. W razie potrzeby zmyj szkodniki wodą lub spryskaj pestycydem. Obserwuj też, czy na chryzantemach nie pojawił się przypadkiem mączniak prawdziwy lub szara pleśń. Przyczyna tkwi w nadmiernym podlewaniu lub niewłaściwej cyrkulacji powietrza. Usuń dotknięte obszary rośliny. Pamiętaj, by rzadziej je podlewać lub zapewnić lepszy przepływ powietrza.