Tak prosta czynność, jak zmiana kolorów ścian w mieszkaniu, potrafi całkowicie odmienić wystrój wnętrza oraz dodać mu dodatkowych walorów dekoracyjnych. Wprowadzone zmiany będą pozytywne jednak pod warunkiem, że sięgniemy po właściwe barwy, podkreślające atuty pomieszczenia. Jakimi zasadami warto kierować się podczas wyboru kolorów na ściany?

Kolorystyka ścian a styl wnętrza

Przed przystąpieniem do przeglądania próbników kolorów dostępnych w sprzedaży, warto zastanowić się, w jakim stylu jest lub będzie utrzymane nasze wnętrze. Ma to szczególne znaczenie, jeśli pozostawiamy meble i dekoracje dotychczas obecne w pomieszczeniu. Neutralne barwy takie, jak biel, beże i szarości pasują raczej do wszystkich stylów wnętrzarskich. Pięknie uzupełnią także mieszkanie urządzone w stylu rustykalnym, prowansalskim czy skandynawskim.

Bardziej wyraziste kolory świetnie odnajdą się natomiast w nowoczesnych mieszkaniach, w których dominują kontrastowe meble i dodatki. Ciemne kolory farb doskonale pasują z kolei do pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym i loftowym. Minimalistyczne wnętrza będę perfekcyjnie prezentowały się głównie w stonowanych, raczej ciepłych kolorach – śmietankowej bieli, miodowym, czekoladowym oraz koralowym.

Jak dobierać kolory farb do wnętrz?

Ciepłe czy chłodne? Temperatura barw w mieszkaniu

Wszystkie kolory możemy podzielić na zasadniczo trzy grupy – ciepłe, chłodne i neutralne barwy. W pomieszczeniach służących relaksowi i skupieniu warto zastosować kolory chłodne, do których zaliczają się szarości, biele oraz błękity. W sypialni świetnie sprawdzą się natomiast kolory sprzyjające poczuciu bezpieczeństwa – ciepłe odcienie beżów, brązów oraz zieleni.

Po neutralne pod względem temperatury barwy najlepiej sięgnąć do łazienki, przedpokoju czy kuchni. Doskonałym wyborem do tych pomieszczeń będą biele i stonowane szarości. Ciemne, wyraziste kolory mogą zostać natomiast użyte do wykończenia jednej ściany i stanowić efektowny dodatek dekoracyjny do wnętrza. Możemy zastosować je np. w pokoju, dziennym, sypialni lub łazience, aby wprowadzić do tych pomieszczeń bardziej intymny, przytulny klimat.