Wszyscy wiemy, że słowo „żarówka” nie jest już dziś tak jednoznaczne, jak jeszcze kilka lat temu. Różnorodność wszelkich rodzajów tych urządzeń jest obszerna, a nie zanosi się na żadne przerwy w postępie technologii i ich umacnianiu.

Aktualnie, najbardziej popularną technologią żarówek jest LED. Popularne oświetlenie Light-Emitting Diode podbiło serca wielu domowników i nie tylko. Stosuje się je już niemalże wszędzie, a to dzięki jego energooszczędności i długiej żywotności. Poniżej postaramy się opowiedzieć nieco więcej o tej technologii oraz wskazać kilka najpopularniejszych odmian żarówek LED.

Jak działa LED?

W danej technologii uzyskujemy światło przy użyciu diody emisyjnej. To małe urządzenie potrafi wytworzyć niezwykłą ilość promieni i utrzymywać je przez długi czas. Zasada działania takiej diody jest zupełnie nieskomplikowana. Wszystko odbywa się na podstawie zjawiska elektroluminescencji. Fakt, nazwa może nie jest zachęcająca i z pewnością nie przekona do siebie wielu osób. Niemniej jednak, chodzi tutaj o coś faktycznie prostego.

Cała dioda składa się z dwóch części oddzielonych od siebie niewielką powierzchnią. Nie wchodząc w specjalistyczne szczegóły, postaramy się omówić, co konkretnie się na nich dzieje. Główną rolę pełnią rzecz jasna elektrony. To one znajdują się na jednej z warstw i usilnie próbują wedrzeć się na drugą z prostej przyczyny. Mianowicie, generuje się ich nadmiar. Druga strona jest natomiast chętna do przyjęcia takich ładunków. Nie dla wszystkich jednak starczy miejsca, a nadmiar zostający pomiędzy warstwami, wydziela energię w postaci światła. To właśnie w ten sposób uzyskujemy świecenie się diody w urządzeniach typu LED.

Rodzaje żarówek LED i ich gwintów – czym się od siebie różnią?

Rodzaje żarówek LED

Możemy być pewni, że ilość odmian żarówek dostępnych na rynku z pewnością pozwoli nam dobrać idealny typ dla swojej lampy. Względy estetyczne w stu procentach leżą po stronie kształtu bańki. Wyróżniamy przede wszystkim żarówki o wyglądzie tradycyjnym, kulistym i kapsułowym. To jednak nie wszystko. Często napotkamy także na popularne spirale, świeczki czy rurki.

Pomimo różnorodnej budowy, wszystkie z nich cechują się niezmienną zasadą działania. Oczywiście, oprócz wyżej wymienionych typów oświetlenia LED możemy wymienić jeszcze inteligentne żarówki, paski ledowe czy plafony.

Gwinty i trzonki

Patrząc jedynie na wizualne różnice między żarówkami, daleko nie zajdziemy. Okazuje się, że nie są one jednoznaczne także pod kątem mocowania. Zdecydowanie najczęstszym powodem zwrotów przez klientów jest nietrafiony gwint. Z żarówek wkręcanych wyróżniamy dwa podstawowe: E27 i E14. Cyfry oznaczają wyłącznie średnicę wyrażoną w milimetrach.

W żarówkach bądź oprawach wciskanych stosuje się przeważnie trzonek. Tutaj wyróżniamy cztery rodzaje, których opis jest już nieco bardziej skomplikowany.

- G4 – rozstaw 4 mm, mocowany na wcisk. Służy głównie do celów dekoracyjnych. Stosuje się go tam, gdzie punktowo padające światło ma wprowadzać wystrój.

- MR11 – ku zaskoczeniu, tutaj rozstaw również zawiera 4 mm. Bardzo podobne zastosowanie do wcześniej omawianego.

- MR16 – tutaj zdecydowanie więcej zastosowań. Trzonki często stosowane w inteligentnych żarówkach podtynkowych i natynkowych, mocowanych bezpośrednio do sufitu podwieszanego.

- GU10 – mocowany na zatrzask, często używany do opraw.