Zakup płytek do łazienki to inwestycje na wiele najbliższych lat. Co prawda wymiana może być dość pracochłonna i trochę kosztować, to efekt końcowy z pewnością to wynagrodzi. Najważniejsza jest oczywiście dobrze przemyślana decyzja pod względem konkretnego wzoru. Przed zakupem należy przeanalizować wszystkie najważniejsze parametry płytek. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Wybór płytek łazienkowych

Od czego zależy wybór płytek?

Pierwszą kwestią jest oczywiście to, czy mają to być płytki podłogowe, czy naścienne. Następnie rozważa się kształt, wielkość i kolor – najlepiej dopasowany do ogólnego wystroju. Powszechnie popełnianym błędem jest nierzadko kierowanie się wyłącznie ceną oraz wyglądem zewnętrznym. Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, gdzie gromadzi się mnóstwo wilgoci. Dlatego nie można postawić na pierwsze lepsze płytki. Muszą mieć odpowiednie parametry. Chodzi między innymi o małą nasiąkliwość, aby zminimalizować ryzyko absorpcji wody i innych płynów. W parze z tą cechą idzie zwiększona odporność na zabrudzenia i pękanie. Parametr określa się w procentach, limitem dla płytek podłogowych jest 6%. Natomiast dla tych przeznaczonych na ściany łazienek – 10%.

Pozostałe parametry płytek łazienkowych

Dla bezpieczeństwa wszystkich domowników powinno wybrać się płytki z powłoką antypoślizgową. W tym zakresie zwraca się uwagę na oznaczenia z literą „R” na początku – skala rozpoczyna się od R9, a kończy na R13, z czego ostatni oznacza najlepszą przyczepność. Ostatnim aspektem wskazującym na to, że płytki nadają się do łazienki jest klasa ścieralności. Zasada jest bardzo prosta – im wyższy parametr, tym mniejsze prawdopodobieństwo zarysowania lub starcia wierzchniej warstwy. Najważniejszą zasadą przy wyborze płytek do łazienki jest to, by montować je zgodnie z przeznaczeniem. Oznacza to, że produkt dedykowany położeniu na podłodze, nie może znaleźć się na ścianie, zasada ta działa również w odwrotnym kierunku. Oczywistym jest, że te podłogowe muszą wyróżniać się znacznie większą wytrzymałością na obciążenia.