3 główne czynniki przemawiające za robotyzacją przedsiębiorstwa, wg ekspertów

Uwolnienie potencjału pracowników, eliminacja pomyłek i błędów, obniżenie kosztów pracy czy też optymalizacja oraz zwiększenie wydajności działań, to tylko niektóre z zalet, jakie niesie ze sobą robotyzacja produkcji. O najważniejsze z nich zapytaliśmy przedstawicieli firmy ACaRS, będącej liderem na rynku systemów automatyki i robotyki w Polsce.

Czynnik zautomatyzowany

Żyjemy w czasach, w których postęp technologiczny odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw, czyniąc z nich inteligentne fabryki przyszłości, w ramach tzw. Przemysłu 4.0. Coraz częściej zauważalne jest, że na drodze postępu, czynnik ludzki zastępowany jest czynnikiem zautomatyzowanym. Robotyzacja produkcji poprawia efektywność, wzmacnia konkurencyjność i zapewnia wysoką jakość wynikającą z precyzji i stuprocentowej powtarzalności, jaką dostarczają tego typu rozwiązania dla przemysłu.

Pytanie brzmi, co stanowi podstawę dobrze funkcjonującego cyklu produkcyjnego? Czy jest to ciągły i terminowy przepływ produktów? Oczywiście, tak, ale nie tylko. Mocnymi i niepodważalnymi argumentami przemawiającymi za wdrażaniem robotyzacji w firmie są niewątpliwie trzy podstawowe cechy: jakość, wydajność oraz szybkość. Roboty są w stanie pracować niemal bez przerwy z taką samą dokładnością i prędkością. Nie czują zmęczenia i ściśle wykonują zaprogramowane czynności zawsze na takim samym poziomie, co zdecydowanie wpływa na lepszą rentowność przedsiębiorstwaprzekonuje ekspert ds. systemów automatyki i robotyki w firmie ACaRS.

Czynnik ludzki

Automatyka dla przemysłu pozwala na uwolnienie potencjału ludzkiego i odcięcie pracowników od konieczności wykonywania żmudnych zadań. Robotyzacja zapewnia również mniejszą rotację pracowników, która jest niewątpliwie uciążliwa dla wielu współczesnych przedsiębiorstw i odbija się na ciągłości oraz jakości produkcji. Robotyzacja to także idealne rozwiązanie problemu związanego z pozyskiwaniem odpowiednich pracowników. Nie od dziś wiadomo, że polski przemysł zmaga się z deficytem wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców.

Mylić się jest rzeczą ludzką, zawłaszcza przy przepisywaniu danych z jednego systemu do drugiego. Robot nie popełnia błędów, wykonuje zadania za każdym razem dokładnie tak, jak został zaprogramowany. Tu nie ma miejsca na pomyłki, jakiekolwiek wahania czy niezdecydowanie. Zautomatyzowane rozwiązania dla przemysłu produkcyjnego to precyzja i powtarzalność, które pozwalają na drastyczne ograniczenie kosztów oraz stratmów ekspert ACaRS.

Zautomatyzowana oferta dla przemysłu nie ma oczywiście na celu całkowitego wyeliminowania czynnika ludzkiego z procesu produkcyjnego. Pamiętajmy, że pracownicy niechętnie wykonują powtarzalne, uciążliwe i mało ambitne zadania, natomiast roboty są stworzone do zadań wymagających dużej siły fizycznej, pracy w zapylonych miejscach, w obecności szkodliwych oparów czy też niekorzystnych warunkach termicznych. W ten sposób można lepiej wykorzystać ludzkie zasoby, powierzając im bardziej kreatywne i innowacyjne zadania, zapewniając im jednocześnie większe bezpieczeństwo.

Czynnik wizerunkowy

Bez wątpienia automatyzacja produkcji jest procesem, którego nadrzędnym celem jest zoptymalizowanie procesu produkcyjnego, a w efekcie podniesienie jego wydajności. Jednak…

Realizacja koncepcji Przemysłu 4.0 jest nie bez znaczenia również w kontekście dbania o wizerunek firmy. Robotyka produkcji w Polsce to nadal mało wdrażane rozwiązanie, zwłaszcza w mniejszych firmach. Wiemy z doświadczenia, że nowoczesny, zrobotyzowany zakład o wiele bardziej zachęca potencjalnych klientów do zakupu wytwarzanych w nim wyrobów i powierzenia mu skomplikowanych zleceń. Informują nas o tym m.in. nasi klienci mówi ekspert ACaRS.