Mianem materiałów ściernych określa się materiały służące do obróbki powierzchni. Wykorzystuje się je zarówno do osiągania odpowiednich kształtów powierzchni, jak i do pozbywania się chropowatości. Różnego rodzaju materiały tego typu znajdują szerokie zastosowanie na budowie. Materiały służące obróbce powierzchni wykorzystuje się na różnych etapach budowy. Warto zauważyć, że materiały ścierne są bardzo różnorodne.

Czym są materiały ścierne?

Swoje właściwości materiały ścierne zawdzięczają tak zwanemu ziarnu ściernemu. Jako ziarno ścierne wykorzystuje się między innymi diamenty, węgliki krzemu czy też korund. Materiały o których mowa mogą występować w formie arkuszy, tarcz, narzędzi czy ściernic. Wybór odpowiedniej formy materiału uzależniony jest od aktualnych potrzeb, a przede wszystkim od powierzchni, która będzie poddawana obróbce oraz od oczekiwanych efektów pracy.

Ściernice diamentowe i żywiczne

Ściernice diamentowe jako ziarno ścierne wykorzystują diamenty. Natomiast ściernice żywiczne wyposażone są dodatkowo w spoiwo żywiczne. Materiały tego typu wykazują się bardzo dużą efektywnością ścierania. Wykorzystuje się je do obróbki najtwardszych powierzchni. Przykładowym zastosowaniem jest obróbka elementów stalowych konstrukcji. Za sprawą ściernic diamentowych możliwe jest uzyskanie niemal całkowicie gładkiej powierzchni, jak również otrzymanie odpowiedniej grubości danej części. Ponadto, ściernice tego typu wykorzystuje się do obróbki narzędzi. Znajdują one zastosowanie w obróbce wstępnej, ale też wykończeniowej.

 

Narzędzia ścierne nasypowe

Innym rodzajem materiałów ściernych są narzędzia ścierne nasypowe. Do tej grupy zalicza się między innymi papier czy płótno. Zasadniczo są to materiały o mniejszej efektywności działania. Niemniej jednak również wśród narzędzi ściernych nasypowych znajdują się materiały, które z powodzeniem stosować można na budowie. Najcześciej jednak wykorzystuje się je do ręcznej obróbki wykończeniowej, natomiast rzadziej do obróbki mechanicznej. Zdarza się jednak, że narzędzia nasypowe znajdują zastosowanie w obróbce mechanicznej mającej na celu nadanie danej powierzchni odpowiedniej grubości, właściwego kształtu, czy też pożądanych wymiarów.

Materiały poddawane obróbce ściernej

W zasadzie trudno znaleźć materiał, którego nie można byłoby poddać obróbce ściernej. W budownictwie do materiałów obrabianych najczęściej zaliczyć należy z pewnością stal, metale niezależne, a także drewno i wszelkie materiały drewnopodobne. Niemniej jednak ściernice i narzędzia nasypowe wykorzystuje się również do obróbki szkła, tworzyw sztucznych, kamieni, a także lakierów i farb.

Znajdź odpowiednie materiały ścierne

Warto pamiętać, że dobór odpowiednich materiałów ściernych pod kątem dopasowania do obrabianej powierzchni to kwestia kluczowa dla uzyskania pożądanych efektów pracy. Dlatego też zaleca się, aby wyboru materiałów zawsze dokonywać pod okiem profesjonalistów z dużym doświadczeniem. Pracownicy firm budowlanych zwykle posiadają odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Kupując materiały na własną rękę, warto korzystać z usług sprzedawców, którzy posłużą trafną poradą.

 

Co warto wiedzieć o materiałach ściernych wykorzystywanych na budowie?