Budowa domu wiąże się przede wszystkim z dużymi kosztami. Z drugiej strony, nikt nie chce, aby jego dom był brzydki i dokłada się nieco do jego walorów estetycznych. Wiadomo, że cały budynek z zewnątrz określamy na podstawie muru, okien i dachu. To ostatnie, bo o nim najbardziej można się rozpisać, to bardzo skomplikowany temat.
Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego powinien łączyć ze sobą kilka podstawowych aspektów. Po pierwsze, bezpieczeństwo. Konieczne jest stworzenie takiego dachu, którego konstrukcja wytrzyma pod naporem czynników atmosferycznych oraz samego pokrycia.
Po drugie, wygląd. Stworzenie sobie brzydkiego dachu wiąże się nie tylko ze zdenerwowaniem nas samych, ale również z kwaśnymi minami gości, kiedy pytamy ich o opinię nowo wybudowanego domu. W ostatnim punkcie wymienić trzeba kilka podstawowych funkcji, które powinien spełniać nasz dach.
Jak różnią się pokrycia dachowe?
W zależności od ceny, którą włożymy w dach, będziemy mogli otrzymać pokrycia, spełniające coraz większy szereg wymogów. Najdroższą opcją, na jaką możemy sobie pozwolić będą dachówki. Są one wytwarzane w dwóch wariantach, a mianowicie jako ceramiczne i betonowe. Różnice pomiędzy nimi są jednak tak małe, że nie bierze się ich pod uwagę. Charakteryzują się one wysoką odpornością na warunki termiczne, a także są dźwiękoszczelne. W kwestii szczelności i długotrwałości również nie ma się do czego przyczepić. Chcąc jednak pozwolić sobie na taką dachówkę, konieczne jest wzmacnianie całej konstrukcji więźby, gdyż pokrycia te sporo ważą.
Idąc ze skrajności w skrajność, przedstawić można jedne z najtańszych pokryć dostępnych na rynku, a mianowicie pokrycia bitumiczne. Podzielić możemy je na gonty, płyty faliste, papy oraz dachówki bitumiczne. Jeszcze do niedawna, znajdowały one swoje zastosowanie w mniejszych domkach i altanach, jednak z czasem zaczęto używać je nawet w większych budowlach. Do ich zalet należy lekkość i cena. Dobrze radzą sobie również z tłumieniem dźwięku. Niestety, konieczna jest ich wymiana po niedługim czasie.
Dachy blaszane – czy opłaca się je robić?
Nie okłamując zupełnie nikogo, można śmiało powiedzieć, że pokrycia blaszane są świetną alternatywą dla dachówek ceramicznych oraz betonowych. Spełniają swoją role w wielu domach na świecie. Ich zaletami są zdecydowanie niska cena zarówno materiału, ale i montażu czy transportu.
Ponadto, w łatwy sposób można je docinać, co jest ciężkie w przypadku dachówki. W temacie szczelności nie ma żadnych zastrzeżeń i pokrycia te wcale nie odbiegają od reszty. Nie posiadają one jednak tak dużej izolacji termicznej i akustycznej, jak w przypadku dachówek. Cechuje je natomiast wysoka ilość wzorów, dowolna kolorystyka, a także lekkość. W przypadku montowania tego typu dachów, wzmacnianie więźby nie jest konieczne.
Rodzaje blaszanych pokryć dachowych
Dobór odpowiedniego pokrycia z blachy również nie jest prosty. Obecnie na rynku posiadamy trzy podstawowe ich typy, z których na pewno znajdzie się taki, który nam przypasuje. Pierwszym z nich jest popularna i znajoma wszystkim blachodachówka. Charakteryzuje ją falisty kształt i zobaczyć możemy ją na sporej części domów.
Drugim, mogłoby się wydawać, że zapomnianym, a jednak wciąż popularnym typem jest blacha trapezowa. Posiada ona określone zagięcia, które w przekroju imitują trapez. Nowym, ale ostatnimi czasy bardzo popularnym rodzajem jest blacha płaska. Kładzie się ją zarówno na dachach, jak i elewacjach. Istnieje wiele stron, na których możemy zakupić tanie blachy płaskie.