Cegła jest jednym z najważniejszych wynalazków naszych czasów. Gdyby nie cegła, z całą pewnością nie powstałyby piękne budowle, które zachwycają wielu ludzi. Niewielu jednak z nich wie, że jest kilka bardzo popularnych rodzajów cegieł. Jakie są najpopularniejsze?

Budowlane

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów cegły. Jest najczęściej stosowany przy budowie domów jednorodzinnych. Posiadają one znormalizowane rozmiary 25 x 12 x 6,5 cm. W ten sposób mamy pewność, że kupując cegły nawet z drugiego końca Polski, one z pewnością będą posiadały właściwe rozmiary. Jest to oczywiście bardzo ważne w procesie budowy domu.

Kratówki

Rozmiarami są bardzo podobne do cegieł budowlanych, jednakże są znacznie od nich lżejsze. Znakomicie nadają się do budowy murów dwu i trójwarstwowych. Z drugiej strony jednak, dzięki małej wadze, zupełnie nie nadają się do budowy fundamentów, gdzie masa cegieł ma duże znaczenie.

Dziurawki

Dziurawki charakteryzują się dwoma podłużnymi otworami, które powodują, że cegłą jest bardzo lekka. Dwie podłużne dziury nie są jednak przypadkowe. Mają one pełnić funkcję izolacyjną i wywiązują się z tego zadania bardzo dobrze. Świetnie nadają się do budowy wewnętrznych ścian działowych lub warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych.

Najpopularniejsze rodzaje cegieł

Modularne

Cegły modularne mają pionowe drążenia, które wspomagają proces układania cegieł na sobie. W ten sposób świetnie nadają się do wykonywania ścian działowych oraz warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych. Zazwyczaj cegły modularne odznaczają się dwoma wysokościami: 18,8 cm i 22 cm.

Klinkierowe

Cegły klinkierowe są produkowane z gatunków glin ogniotrwałych, przez co są niezwykle odporne na ściskanie oraz na przebywanie w środowisku agresywnym chemicznie. Doskonale nadadzą się również do budowy ścian nośnych i osłonowych.

Wybór cegieł zawsze jest trudnym zadaniem, gdyż szeroki wybór rynkowy może przyprawić o ból głowy niejednego amatora. Dlatego tak bardzo ważna jest pomoc specjalisty, który poradzi, która cegła najlepiej sprawdzi się na naszej budowie. Takie nastawienie pozwoli nam zaoszczędzić naprawdę mnóstwo pieniędzy. Warto o tym pamiętać!