Wiele osób decydując się na zakup mieszkania lub domu, na samym początku zastanawia się, czy kupić nowe, czy używane. Jeśli zdecydowałeś się na rynek wtórny, sprawdź, na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę. Wtedy z pewnością unikniesz przykrych niespodzianek i sporo zaoszczędzisz.

 Rynek wtórny mieszkań i nieruchomości w Polsce 

Co warto o mieszkaniach na rynku wtórnym?

Niewielka grupa Polaków w pierwszej kolejności bierze pod uwagę mieszkania na rynku wtórnym. Wiele osób uważa, że stare mieszkania oznaczają brak swobody w aranżacji wnętrz i zły stan techniczny budynków. Bez względu na to, czy interesują Cię nieruchomości na rynku pierwotnym czy wtórnym, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Wtedy unikniesz przykryj niespodzianek. Wszystko dokładnie sprawdzaj. Jeśli nie chcesz martwić się o formalności, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Oczywiście za takie usługi trzeba zapłacić, jednak oszczędzasz sobie sporo nerwów.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na lokalizację. Sprawdź, czy w pobliżu znajdują się jakieś sklepy, przystanek autobusowy, żłobek, przedszkole, szkoła i uczelnia. Zobacz, ile czasu będziesz musiał dojeżdżać do pracy. Upewnij się, że w najbliższej okolicy nie są zaplanowane jakieś większe inwestycje. Mogą utrudnić dojazd do pracy. Możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy zajrzeć do planów zagospodarowania przestrzennego. Oglądając mieszkanie po raz pierwszy, kieruj się swoją intuicją. Jeśli coś Ci się nie podoba, lepiej się wycofaj.

Koniecznie sprawdź stan techniczny budynku. Sprawdź, jakie prace remontowe zostały już wykonane. Czy budynek jest ocieplony? Czy klatka schodowa była niedawno malowana? Czy drzwi wejściowe były wymienione? Obejrzyj dokładnie klatkę i piwnicę. Jeśli mieszkanie znajduje się na piętrze, zapytaj, czy jest winda. Zadaj pytanie, kto jest odpowiedzialny za renowację i utrzymanie czystości w budynku.

Podczas spotkania z właścicielem nie bój się zadawać pytania. Im więcej się dowiesz, tym łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję. Nic Cię nie zaskoczy.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom na rynku wtórnym?

Zakup domu na rynku wtórnym nie jest łatwą decyzją. Dlatego zwróć uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Pamiętaj o następujących kwestiach:

  • stan prawny nieruchomości,
  • księga wieczysta,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • plan zagospodarowania przestrzennego,
  • pozostałe kwestie prawne,
  • stan techniczny,
  • konieczne remonty.

 Rynek wtórny mieszkań i nieruchomości w Polsce 

Jakie są jeszcze istotne kwestie?

Obejrzyj projekt budynku. Znajdziesz w nim konkretne metody konstrukcyjne i materiały. Jednak nie opierajmy się tylko na projekcie. Po prostu może nam pomóc w ocenie technicznej. Koniecznie zwróć uwagę na solidność i stan konstrukcji domu. Zobacz, czy są jakiekolwiek pęknięcia i rysy. W domu zwróć uwagę na obecność grzybów i wilgoci.

Pamiętaj też o stropach i dachu. Zobacz, w jakim stanie znajdują się kominy, rury spustowe, rynny i obróbki z blachy. Następnie sprawdź, czy drzwi i okna są szczelne. Sprawdź, czy na ścianie pod parapetami są zacieki. Na koniec zwróć uwagę na otoczenie domu i możliwość przebudowy. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Tumieszkam.com.pl - Mieszkania i domy na rynku wtórnym.