Jej zadaniem jest usuwanie z domu zużytego powietrza. A wraz z nim wilgoci, szkodliwych substancji, uciążliwego powietrza. Wentylacja jest także ważnym elementem cyrkulacji powietrza, w szczególności jeśli w domu lub mieszkaniu są jeszcze piecyki gazowe i inne podobne urządzenia.

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Ponieważ cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, dlatego też odpowiednia wentylacja do kluczowa rzecz w mieszkaniu. Pozwala nie tylko na usunięcie szkodliwego powietrza i innych substancji z pomieszczenia, ale dostarcza świeże powietrze z zewnątrz. Źle działająca wentylacja może przyczynić się do powstania toksycznego dwutlenku węgla. Jego działanie ma toksyczny wpływ na ludzki organizm i przyczynia się do śmierci wskutek zatrucia. Istotną sprawą jest coroczna kontrola jakości przepływu powietrza w kominie wentylacyjnym. To pomoże w uniknięciu nieszczęścia związanego z zatruciem czadem. Im dłużej będziesz przebywać w takim pomieszczeniu, tym więcej CO2 nagromadzi się w pomieszczeniu. Kolejną sprawą jest wilgoć. Jeśli skutecznie nie odprowadzi się jej nadmiaru, to wkrótce w domu pojawi się pleśń lub grzyb. 

Wentylacja domu i mieszkania

Rodzaje wentylacji

Najpopularniejsze wentylacja to grawitacyjna zwana także naturalną. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy w domu znajdują się kominy wentylacyjne. Wskutek różnicy gęstości powietrza - w domu jest powietrze cieplejsze, a tym samym lżejsze, a zimniejszym na zewnątrz- powstaje ciąg kominowy. Usuwa tym samym ciepłe i wilgotne powietrze z domu. Jest to bardzo popularny system wentylacji, ale mało skuteczny latem. Dużo nowocześniejszym rozwiązaniem jest tzw. wentylacja mechaniczna. Można ją regulować, pozwala zaoszczędzić energię, ale wymaga energii do napędu wentylatora. Większość polskich budynków posiada tzw. wentylację grawitacyjną. Jako wspomaganie stosowane są tzw. nasady kominowe, które wspomagają proces wentylacji w sezonie letnim.Często wykorzysywane są także wentylatory. Sporadycznie spotykane są wentylacje mechaniczne. Bardzo ważnym aspektem jest dostarczanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza i odprowadzanie tego zużytego.