Kotły to urządzenia instalowane w kuchniach i łazienkach, ale nie są one wykorzystywane wyłącznie do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń i budynków. Są równie istotne w przemyśle, jedne od drugich nieco się różnią.

Kotły przemysłowe - jakie powinny być?

Gdzie potrzebne są kotły przemysłowe?

Duże obiekty w postaci hal produkcyjnych, magazynów, budynków przemysłowych, czy użyteczności publicznej wymagają ogrzania. Do tego służą właśnie specjalnie zaprojektowane kotły przemysłowe. Jednak pełnią one jeszcze drugą rolę, czyli dostarczają niezbędnej energii dla instalacji przemysłowych. Takie zastosowanie ma miejsce na przykład w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, czy spożywczym. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się kotły płomienicowo-płomieniówkowe, które charakteryzują się wysoką mocą i sprawnością. Wytwarzana w nich energia przybiera postać pary wodnej spełniającej potrzeby technologiczne. Wszystkie kotły wykorzystywane w przemyśle muszą zapewniać wysoką efektywność, być proste w eksploatacji i ekonomiczne. Ważne jest ponadto utrzymywanie strat ciepła na niskim poziomie i nie mieć negatywnego wpływu na środowisko naturalne. To ostatnie w dzisiejszych czasach jest bardzo istotnym aspektem.

Gdzie można kupować kotły przemysłowe?

Kotły przemysłowe muszą ponadto spełniać szereg norm regulowanych na przykład przez dyrektywy unijne. W zależności od potrzeb niezbędna jest o obecność dodatkowych funkcji, dlatego często się zdarza, że produkt musi być wykonany na specjalne zamówienie. Wszelkie wymagania co do niego, parametry są optymalizowane zgodnie z głównym przeznaczeniem kotła. Ceny są różnorodne, ponownie zależnością są tutaj wszystkie wymagania techniczne. Czas realizacji zamówienia również nie jest wszędzie taki sam, często firma przyjmująca zlecenie musi oczekiwać na dostawę niezbędnych komponentów. Problemy z ich dostępnością występowały w okresie pandemii, obecnie wszystko zaczyna wracać do normy. Z całą pewnością zawsze warto porównać kilka ofert handlowych i wybrać spośród nich najbardziej korzystną.