Specjaliści do spraw robotyki, druku 3D, sztucznej inteligencji i inżynierii algorytmicznej zmieniają przyszłość i to, co dzieje się wokół nas. Tworzą nowe technologie, które mogą ulepszyć dotychczasowe działania. Uwalniają pracowników od żmudnych, szkodliwych dla zdrowia czynności. Konstruują roboty, które mogą wykonać pracę w niebezpiecznych warunkach. Przyspieszają i upraszczają procesy produkcyjne. Zobacz, w jakich zawodach będą poszukiwani specjaliści.

5 zawodów przyszłości

Technik energii słonecznej

Energia słoneczna, podobnie jak wiatrowa, pozwala przejść na użytkowanie czystej energii. Jej koszt systematycznie spada. Dlatego staje się coraz bardziej przystępna dla firm i właścicieli domów. 

Może pomóc w budowie i instalacji aktywnych systemów, wymagających kolektorów słonecznych, koncentratorów, pomp i wentylatorów. Pomaga również w instalacji systemów pasywnych. Wykorzystują okna i izolację do pochłaniania i odbijania promieni UV. W ten sposób lepiej ogrzewają i chłodzą budynki w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Technicy mogą pracować w dużych korporacjach, laboratoriach badawczych lub ekipach działających na zewnątrz. W zależności od pełnionych obowiązków ich praca może być wyczerpująca fizycznie lub siedząca.

Operator CNC

Podstawowym obowiązkiem operatora CNC jest obsługa maszyn wykorzystywanych do obróbki skrawaniem. Nowoczesne obrabiarki pozwalają tworzyć wytrzymałe przedmioty z tworzyw sztucznych i metalu. Operator czasami może też zająć się serwisowaniem maszyn. Ponadto regularnie przeprowadza techniczne. Kontroluje prawidłową pracę maszyn. Jeśli chcesz zostać operatorem, koniecznie zwróć uwagę na kurs obrabiarek cnc. Przejrzyj program zajęć. Zobacz, jakie wykształcenie i doświadczenie mają instruktorzy.

Programista

Programista projektuje, instaluje, testuje i konserwuje systemy komputerowe. Oprogramowanie zwiększa wydajność firm i zapewnia lepszą jakość obsługi klienta. 

Tworzy czysty i wydajny kod na podstawie specyfikacji. Testuje i wdraża programy oraz systemy. Naprawia i ulepsza istniejące oprogramowanie. 

Analityk Big Data

Interpretuje dane, analizuje wyniki za pomocą technik statystycznych. Opracowuje i wdraża analizy danych. Przygotowuje systemy gromadzenia danych. Opracowuje strategie optymalizujące wydajność i jakość statystyki. Ponadto pozyskuje dane z pierwotnych i wtórnych źródeł i utrzymuje przydatne bazy.

Filtruje i “oczyszcza” dane, przeglądając raporty komputerowe, wydruki i wskaźniki wydajności. W ten sposób może zlokalizować i rozwiązać problemy z kodem. Współpracuje z menedżerem, aby nadać odpowiedni priorytet potrzebom biznesowym i informacyjnym.  Znajduje i definiuje nowe możliwości poprawy procesu. 

5 zawodów przyszłości

Technik druku 3D

Technik będzie przede wszystkim przygotowywał codzienny harmonogram pracy dla poszczególnych drukarek. Będzie analizował projekty klientów pod kątem zgodności z wymaganiami druku 3D. Może też piaskować i polerować otrzymane produkty. Będzie szukać skutecznych sposobów na poprawę procesu drukowania. Może również zajmować się czyszczeniem lub naprawą drukarek 3D.