Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Wymaga wiedzy, umiejętności jak również wykorzystania odpowiednich materiałów. Prace budowlane wiążą się także z dużymi kosztami, jednak nie należy oszczędzać na materiałach i niektórych etapach.
Przykładowo, dokładnie wykonana izolacja dachu, może i wygeneruje dodatkowe koszty, jednak zwrócą się one w następnych latach, w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Obecnie, oprócz wełny czy styropianu do wykonywania izolacji coraz częściej stosuje się folie termoizolacyjne.
Najlepsze materiały do ocieplania poddasza
Bez wątpienia, najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykonywania dociepleń jest styropian. Ogromnym atutem jest jego niska cena oraz znakomite parametry w zakresie termoizolacji. Wykonanie ocieplenia styropianowego nie należy też do zadań wymagających specjalnych umiejętności. Aby efekt był zadowalający, wystarczy trzymać kilku prostych zasad, w tym zadbać, aby powierzchnia, na której kładziemy styropian, pozbawiona była nierówności.
Zgrubienia lub ubytki mogą osłabić przyczepność poszczególnych płyt. Na rynku, dostępnych jest wiele rodzajów styropianów. Kryterium doboru powinna być jakość, a nie jego cena, dlatego przed dokonaniem zakupu warto poświęcić uwagę parametrom, w tym gęstości. Słabej jakości styropian może się kruszyć, pylić lub rozwarstwiać.
Folie termoizolacyjne będące połączeniem pianki poliuretanowej z matą termoizolacyjną, zyskują sobie coraz większą popularność. Są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Materiał ten doskonale dopasowuje się do powierzchni, więc nie ma konieczności wyrównywania podłoża przed montażem folii. Tego typu termoizolacja działa na zasadzie lustra odbijającego energię cieplną, dzięki czemu w chłodne miesiące skutecznie będzie zatrzymywać ciepło w budynku, a latem będzie chronić dom przed przegrzaniem, zapewniając w domu przyjemną temperaturę.
Jako, że folie są odporne na działanie wilgoci i kondensacje pary wolnej, eliminują warunki do rozwoju grzybów, co sprawia, że wykazują właściwości antyalergiczne. Co więcej, forma typu rulon jest bardzo praktyczna, jeżeli chodzi o transport.
Kolejnym materiałem wykorzystywanym do wykonywania dociepleń jest wełna mineralna. Jest to opcja, na którą chętnie decydują się ludzie, którzy chcą mieć jak najwięcej naturalnych komponentów w otoczeniu, stąd wolą zrezygnować z innych materiałów docieplających, np. styropianu.
Wełna mineralna posiada nie tylko znakomite właściwości termoizolacyjne, ale również znakomicie pochłania hałasy. Ta cecha sprawia, że wykorzystuje się ją, w trakcie budowania domów w pobliżu ruchliwych - a więc jednocześnie głośnych - ulic. Wadą tego materiału może być waga - jest ciężka więc bardziej obciąża konstrukcję niż folie termoizolacyjne czy styropian.
Jaki materiał do wykonania docieplenia będzie najlepszy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę rodzaj konstrukcji oraz wysokość budżetu, jakim dysponujemy na wykonanie izolacji. Apelujemy, aby stawiać na materiały dobrej jakości. Będzie to dobra inwestycja na długie lata.
Partnerem materiału jest Onduline.