Zastosowanie sprężonego powietrza jest dziś bardzo szerokie. Wykorzystuje się je w rozmaitych branżach. Sprężone powietrze służy do napędzania pracy maszyn i urządzeń. Do wytwarzania i magazynowania sprężonego powietrza wykorzystywane są kompresory. Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są różne rodzaje kompresorów. Które z nich są najpopularniejsze i dlaczego? Jakie jest zastosowanie poszczególnych typów urządzeń?
Klasyczne kompresory
Za najbardziej tradycyjne, najstarsze kompresory uważa się modele tłokowe. W tym przypadku do sprężania powietrza wykorzystuje się tłok poruszający się ruchem posuwistym. Dokładnie proces polega na tym, że do komory zasysane jest powietrze, które następnie jest sprężane poprzez zbliżanie się tłoka do ściany komory. Warto zaznaczyć, że poszczególne modele kompresorów tłokowych znacząco się między sobą różnią. Mowa tutaj o różnicach w konstrukcji, mechanizmie działania i wielkości. Podstawowy podział kompresorów tłokowych to ten przez kryterium obecności oleju. Modele olejowe muszą być smarowane olejem, aby poszczególne elementy nie uległy natychmiastowemu zniszczeniu. Natomiast kompresor tłokowy bezolejowy wyposażony jest w pierścienie umieszczone na tłoku, dzięki którym stosowanie oleju jest zbędne.
Drugi rodzaj najbardziej tradycyjnych kompresorów to modele śrubowe. Podobnie jak modele tłokowe, są to kompresory wyporowe. W tym przypadku zamiast tłoka pojawia się śruba. Poprzez jej nieustanny ruch obrotowy powietrze wypełnia przestrzeń pomiędzy śrubami, natomiast za sprawą zmniejszenia tej przestrzeni, dochodzi do sprężenia. Podobnie jak w przypadku modeli tłokowych, również kompresory śrubowe występują w wersji olejowej i bezolejowej.
Kompresory spiralne jako nowoczesne rozwiązanie
Alternatywą dla wymienionych powyżej klasycznych kompresorów są modele spiralne. Wytwarzanie sprężonego powietrza odbywa się poprzez mimośrodowy ruch jednej spirali w sąsiedztwie drugiej, która pozostaje nieruchoma. Generowane przez kompresor spiralny powietrze jest bardzo czyste, przez co urządzenia te wykorzystuje się między innymi w przemyśle spożywczym i medycznym.