Co wchodzi w skład opłat za sprzedaż mieszkania?

Sprzedaż mieszkania z pozoru jest prostą czynnością, której wykonanie zajmuje niewiele czasu. Nic bardziej mylnego. Należy mieć na uwadze wszystkie koszty związane z transakcją sprzedaży mieszkania. Koniecznością jest opłacenie podatku dochodowego oraz uiszczenie szeregu niższych opłat, choćby za rezygnację z mediów. Ponadto samo wystawienie ogłoszenia o sprzedaży wiąże się z kosztami, których wysokość uzależniona jest od miejsca ich zamieszczenia oraz ilości takich miejsc. Największy odzew uzyskuje się z ogłoszeń wystawionych w Internecie, na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Koszt zamieszczenia wynosi maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Opłaty ponoszone przez osoby sprzedające mieszkania

Sprzedaż mieszkania przez pośrednika

Osoby, które nie mogą znaleźć czasu na samodzielne zajmowanie się sprzedażą mieszkania, mogą skorzystać z usług agentów. Jego wynagrodzeniem jest prowizja od sprzedaży, którą ustala się na pierwszym spotkaniu. Najczęściej są to wartości w przedziale od 2 do 5%. W sieci działają strony, na których możliwe jest skorzystanie z darmowej wyceny pośrednictwa agenta. Skorzystanie z usług pośredników jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i dzięki temu dość często wybieranym.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

To najmniej przyjemna odsłona sprzedaży mieszkania. Jest to niewątpliwie największy wydatek dla osób sprzedających nieruchomość, dodatkowo ma wiele zależności. Obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego obejmuje każdego, kto sprzedaje mieszkanie w okresie 5 lat od jego zakupu. Jednak ten czas liczony jest od następnego roku. W celu rozliczenia sprzedający wypełnia PIT-39, a wysokość podatku ma stałą wartość 19% od dochodu ze sprzedaży. Na szczęście dla sprzedającego, wysokość podatku można obniżyć o koszty związane z zakupem nowego mieszkania. Jeżeli wymaga ono remontu, koszty z nim związane również można odliczyć. Jeżeli nowe lokum jest zakupione w ciągu 2 lat od sprzedaży poprzedniego, można skorzystać z ulgi podatkowej. Koszty podatkowe mogą więc zostać zmniejszone.