Praca w domu to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Brak konieczności wczesnego wstawania, brak korków. To tylko dwie spośród wielu zalet, jakie towarzyszą pracy w domu. Istnieje jednak szereg rzeczy, które należy dopilnować, aby praca zdalna była dla nas rzeczywiście satysfakcją, a nie tylko siedzeniem w domu i dłubaniem zadań.

Postaw granice

Życie osobiste i zawodowe różni wiele spraw. Jednak praca w domu może znacznie zatrzeć różnice między tymi dwoma elementami w naszym życiu. Nigdy nie powinno przynosić się pracy do naszego życia osobistego. Pracując w domu, niestety trudno będzie to nam osiągnąć. Dlatego konieczne jest postawienie granic. Powinniśmy wyznaczyć sobie godziny w ciągu dnia, które będziemy poświęcali tylko i wyłącznie pracy. Najlepiej, abyśmy przygotowali do niej osobne pomieszczenie, które będzie nam się kojarzyło tylko z pracą. Wykonywanie obowiązków z sypialni raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak zorganizować biuro w domu?

Ubieraj się elegancko

Ubieranie się jak do pracy również może nam pomóc w przywyknięciu do nowych warunków. Mimo że nikt nas nie będzie widział, znacznie lepiej pracuje się w wyjściowej koszulce, niż w dresach. Działa to również pozytywnie na naszą mentalność. Jesteśmy wtedy bardziej produktywni i wydajni. A tego tak naprawdę chcemy od wykonywania pracy w domu. Praca w dresach daje nam jasne sygnały, że jesteśmy bezpieczni i możemy trochę się odprężyć. Może to wiązać się z widocznym spadkiem wydajności.

Pamiętaj o przerwach

Przerwy to rzecz konieczna w pracy, którą wykonujemy zarówno w biurze, jak i w domu. Puść ulubioną muzykę, zaparz herbatę, połóż się. Zwłaszcza ta ostatnia rzecz jest szczególnie uwielbiana przez osoby, które mają komfort pracy w domu.

Wykonaj rytuały

Rytuały są często kojarzone tylko i wyłącznie ze światem coachingu i rozwoju osobistego. Tak naprawdę wykonywanie rytuałów każdego dnia z pewnością wywoła u nas gotowość do obowiązków, które czekają nas w danym dniu. Dzięki porannej dawce energii z przyjemnością będzie nam się pracowało do przerwy obiadowej.