Budowa fundamentów jest pierwszym krokiem do spełnienia marzeń o własnym domu. Należy jednak rozważnie wybrać ich rodzaj, gdyż fundamenty są podstawą oraz nośnikiem całej konstrukcji budynku. Muszą być więc prawidłowo wykonane oraz trwałe, aby właściwie spełniały swoje zadanie przez kolejne dziesiątki lat.

Fundamenty i ich najważniejsze rodzaje

Koszt budowy fundamentów zależy od wielu czynników, w tym od ich powierzchni, rodzaju oraz wykorzystanych materiałów. Najpopularniejsze są obecnie trzy rodzaje fundamentów:

  • fundamenty tradycyjne,
  • fundamenty z gotowych bloków betonowych,
  • płyta fundamentowa z betonu zbrojonego.

Osoby, które zdecydują się na wykonanie fundamentów tradycyjnych muszą liczyć się z czasem ich realizacji wynoszącym ok. 1 miesiąca, z kolei inwestorzy wybierający płytę fundamentową będą mogli cieszyć się gotowym rezultatem już po 5 dniach roboczych.

Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że zaplanowana powierzchnia użytkowa domu nie zawsze będzie równa powierzchni fundamentów. Na przykład, fundamenty tradycyjne dla domu o powierzchni 200 m2 nie powinny być większe niż 120 m2.

Budowa poszczególnych rodzajów fundamentów – na jaki koszt należy się przygotować?

Koszt wykonania poszczególnych rodzajów fundamentów

Koszt wykonania fundamentów tradycyjnych o powierzchni 150 m2 przez profesjonalną firmę wyniesie ok. 25 tys. zł. Z wydatkiem w podobnej wysokości wiąże się wykonanie fundamentów z bloczków betonowych. Sporo więcej, bo ok. 40 tys. zł zapłacimy natomiast za budowę fundamentów na płycie fundamentowej. Ostateczny koszt budowy fundamentów może być jednak zupełnie inny, gdyż uzależniony jest on od grubości muru, jakości gruntu oraz wielu innych czynników.

Warto także wiedzieć, że na budowie fundamentów możemy sporo zaoszczędzić biorąc na siebie część prostszych prac. Możemy np. samodzielnie wykonać wykop, przygotować oraz dostarczyć na miejsce budowy beton a pozostałe, już bardziej skomplikowane prace powierzyć profesjonalnej firmie. Pozwoli to zmniejszyć koszt budowy fundamentów nawet o połowę. Warto jednak pamiętać, że profesjonalna firma gwarantuje najwyższą jakość prac oraz ich realizację we wskazanym terminie.