Tworzywa sztuczne kojarzą się nam głównie z plastikowymi butelkami czy pojemnikami na żywność. Wiele osób chciałoby ograniczenia ich produkcji do absolutnego minimum, przez wzgląd głównie na ekologię. To bardzo ważna inicjatywa, mająca na celu ograniczenie zużycia plastiku we współczesnym świecie. Są jednak branże, w których zastąpienie tworzywa sztucznego jakimkolwiek innym materiałem byłoby niemożliwe lub absolutnie nieopłacalne.
Przykładem produktów należących do takiej grupy są właśnie profile z tworzyw sztucznych. Ich obecność można dostrzec nie tylko w wielu sektorach przemysłu, ale nawet w naszych domach. Poniższy wpis ma na celu przedstawienie roli oraz metody wykonania takich wyrobów. Zapraszamy!
Z czego wykonuje się profile?
Samo określenie tworzywa sztucznego jest bardzo ogólne i raczej nikomu nic niemówiące. Zupełnie innych grup tych materiałów używa się do produkcji nakrętek i butelek, a innych do profili. Z uwagi na poświęcenie tego wpisu tematowi tej drugiej grupy, opowiemy tylko o tworzywach przeznaczonych do ich produkcji. Najważniejsze to wiedzieć, że wszystkie profile wytwarzane są z materiałów posiadających właściwości termoplastyczne. Oznacza to, że pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swój stan skupienia ze stałego na półpłynny, co skutkuje możliwością ich swobodnego kształtowania.
Do najpopularniejszych wyrobów z tej grupy można zaliczyć profile pvc bądź kształty stworzone z materiałów pokroju polipropylenu (PP), polietylenu (PE) czy polistyrenu (PS).
W jaki sposób tworzy się profile z tworzyw sztucznych?
Wcześniej wspomnieliśmy o zdolności formowania materiału po jego podgrzaniu. Mając tworzywo w stanie półpłynnym wystarczy już więc tylko nadać mu odpowiedni kształt, co wykonuje się poprzez tzw. proces ekstruzji. To nic innego jak wytłaczanie mające na celu przepuszczenie tworzywa przez głowicę formującą, a następnie szybkie jego wyschnięcie. Głowica w zależności od zapotrzebowania ma wywiercony otwór symbolizujący przekrój poprzeczny profilu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest produkowanie profili na różne długości, bez obaw o ich uszkodzenie.
Dlaczego ekstruzja stała się podstawową metodą produkcji profili?
Sama ekstruzja jest procesem stosunkowo łatwym i intuicyjnym. Ma natomiast ogromny potencjał, wywodzący się z możliwości całkowitej automatyzacji tego procesu. Koszty ponoszone przez producenta obejmują wyłącznie materiał oraz energię zużytą na jego podgrzanie. To z kolei przekłada się na fakt niskich cen profili zamawianych hurtowo. Firma tworząca te wyroby zarabia, natomiast kontrahent nie ponosi zbyt dużych kosztów za samą usługę. Możliwość automatyzacji przyczynia się również do redukcji siły roboczej, gdyż maszyny odpowiedzialne za tłoczenie wymagają jedynie samych operatorów.
Ekstruzja posiada jak widać szereg zalet, sumując które przedsiębiorcy decydują się na wszczęcie produkcji profili właśnie przy użyciu tej metody. To dzięki niej możliwe jest szybkie uzyskanie sporych ilości wyrobów produkowanych z tworzyw sztucznych.