Przewierty horyzontalne to innowacyjny sposób tworzenia otworów pilotażowych, który pozwala na szybkie rozwiercenie otworu o określonej średnicy bez zbędnego naruszania warstw podłoża znajdujących się w pobliżu.
Horyzontalne przewierty sterowane pozwalają na zrobienie pilotażowego otworu, a następnie wpuszczenie w niego rury przewodowej, osłonowej lub kabla. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zdalnego sterowania odwiertem dzięki specjalnie zaprojektowanej głowicy. Zawiera ona sondę, która przekazuje aktualne informacje o kierunku wiercenia, prędkości oraz przewidywanej trajektorii dalszego wiercenia. Dzięki temu specjaliści w prosty sposób mogą ominąć miejsca, w których wiercenie może być znacznie utrudnione lub niemożliwe do wykonania.
Kiedy można korzystać z przewiertów horyzontalnych sterowanych?
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na dwa elementy, które determinują użycie tej techniki. Jest to długość oraz średnica rurociągu. Nie bez znaczenia są również warunki geologiczne. Przewierty horyzontalne praktycznie nigdy nie przekraczają długości 3000 m, a średnice rzadko kiedy przekraczają 500 mm.
Przewierty horyzontalne - główne zalety
Oprócz precyzji oraz wygody w stosowaniu Przewierty horyzontalne mają jeszcze kilka cennych zalet, które powodują, że jest to bardzo często wybierana metoda do wykonywania otworów. Jedną z nich jest niska ingerencja w otaczającą zabudowę. Przewierty tego typu są często stosowane na terenach zurbanizowanych, które w żaden sposób nie mogą być naruszone, gdyż mogłoby to doprowadzić do niewyobrażalnych strat. Drugą z zalet jest szybkość przewiertu. Inne metody wymagają znacznie większych nakładów czasu i pieniędzy, przez co projekt pochłania znacznie większe zasoby. Inną z zalet jest brak konieczności wykonywania skomplikowanych regeneracji nawierzchni po dokonaniu odwiertu.
Przewierty horyzontalne zyskały już bardzo dużą popularność na całym świecie. Metodę tą docenia wielu inżynierów, gdyż może ona pomóc wszędzie tam, gdzie zawodzą inne tradycyjne metody odwiertów.