Wykończenie mieszkania to wcale nie taka łatwa sprawa. Oprócz masy nieoczekiwanych wydatków musimy też podjąć wiele decyzji, które przynajmniej na kilka lat zdefiniują wygląd naszego wnętrza. Oferta w sklepach budowlanych jest ogromna, ale niektórym zamiast pomagać, przeszkadza i nie potrafią dokonać zadowalającego wyboru. Jedną z ważniejszych decyzji jest rodzaj podłogi na jaki zdecydujemy się w kuchni.
Jakie wymagania musi spełnić materiał?
W wielu mieszkaniach i domach kuchnia stanowi teraz jedno pomieszczenie wraz z salonem, czasem także przedpokojem. Powstaje zatem dylemat, czy podłogę wyłożyć jednolitą, czy w kuchni zdecydować się na inną niż w salonie, a jeśli tak, w jaki sposób zrobić przejście. Podłoga w kuchni jest szczególnie narażona na wilgoć i uszkodzenia, musi być zatem jednocześnie odporna i łatwa w czyszczeniu. Materiał, z jakiego zostanie wykonana musi charakteryzować się odpornością na ścieranie, działanie wysokich temperatur oraz tłuste zabrudzenia.
Beton architektoniczny
Modnym i nowoczesnym pomysłem jest beton architektoniczny. Zdecydowanie jeden z odporniejszych materiałów, można go układać jak płytki, zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Jest bardzo trwały i niestraszne mu uszkodzenia spowodowane np. przez przewrócony garnek. Ma jednak dość industrialny i zimny charakter. Należy go zatem połączyć umiejętnie z resztą wystroju, by nasze wnętrze miało miły dla oka wygląd.
Płytki ceramiczne
Jedno z najpowszechniej stosowanych rozwiązań. Zaletą płytek jest po pierwsze ich niesamowity wybór oraz to, że są bardzo odporne na ścieranie i uszkodzenia. Możemy dziś dostać płytki w każdym kolorze i kształcie, jaki sobie wymarzymy. Bez problemu umyjemy z nich każdy rodzaj zabrudzenia. Ich wadą jest chłód, jaki odczuwamy stając na nie. Zwróć też uwagę, że piękne i błyszczące modele są trudniejsze w utrzymaniu czystości, jeśli chodzi o widoczne na nich smugi.
Panele podłogowe
Są dobrym rozwiązaniem, jeśli wybierzemy odpowiednie – o dobrze zabezpieczonej górnej warstwie i odporne na wilgoć. Z pewnością są bardziej wymagające od płytek, jeśli chodzi o regularną konserwację. Są jednak bardziej eleganckie.