Ogród to miejsce, które bez roślin jest puste i bez wyrazu. Każdy właściciel chce, by jego ogród prezentował się gustownie, zachwycając roślinami o wyjątkowym pokroju, kolorze, fakturze liści, kształcie korony czy architektonicznej formie. Jakie zatem rośliny obowiązkowo trzeba mieć w swoim ogrodzie?

Wybór roślin do ogrodu

Podczas wyboru roślin do ogrodu trzeba pamiętać o tym jakie warunki panują w naszym ogrodzie, a mianowicie mowa tutaj o glebie, nasłonecznieniu, położeniu oraz ukształtowaniu powierzchni. Należy również przemyśleć, w których miejscach chcemy je zasadzić i w których będą czuły się najlepiej. W ofercie szkółek roślin czy sklepów ogrodniczych występują takie okazy, które gwarantują piękne i obfite kwitnienie, wyróżniające się ciekawym pokrojem, kształtem korony oraz dekoracyjnymi liśćmi. Warto wiedzieć, które odmiany roślin będą stanowiły doskonałą ozdobę.

Jakie rośliny warto mieć w ogrodzie?

Rośliny, które powinny znaleźć się w ogrodzie

W każdym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce na jodłę kalifornijską. To górskie, duże i wyjątkowe silne drzewo, odporne na wszelkie niebezpieczeństwa. Charakteryzuje go piękny i regularny pokrój. Posiadają długie igły, które są wygięte ku górze. Kolejną rośliną warto posiadania jest świerk biały. To roślina maksymalnie rosnąca do wysokości 15-20m. Świerk ten dobrze sobie radzi ze strzyżeniem, co sprawia, że doskonale sprawdza się na żywopłoty. W ogrodach najczęściej stawia się na wolno rosnące karłowe odmiany. W ogrodach bardzo często spotkać można hortensje. Najlepiej sadzić je w miejscach lekko zacienionych i osłoniętych od wiatru. Do uprawy najwdzięczniejsze są odmiany bukietowe oraz krzewiaste. Ognik szkarłatny to roślina, która także pięknie się komponuje w przydomowym ogrodzie. By rosły gęste i obficie kwitły oraz owocowały należy je sadzić w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Najlepiej sadzić je pojedynczo bądź w grupach. Dobrze jeśli w ogrodzie znajdują się również jabłonie ozdobne, perukowiec podolski, kalina koralowa czy grab pospolity.