Materiały ścierne to niezwykle popularne akcesoria, które są wykorzystywane na szeroką skalę zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Występują w różnych rodzajach, co pozwala na prowadzenie przy ich użyciu prac o bardzo zróżnicowanym charakterze. Przy doborze odpowiednich materiałów ściernych szczególne znaczenie ma znajomość ich rodzajów, które postaramy się pokrótce scharakteryzować.
Rodzaje materiałów ściernych a powierzchnie poddawane obróbce
Materiały ścierne muszą być dopasowane do rodzaju powierzchni, które będziemy poddawali za ich pomocą obróbce. Podstawowa zasada doboru materiału ściernego jest bardzo prosta – z im twardszą powierzchnią mamy do czynienia, po tym miększy materiał ścierny powinniśmy sięgnąć. Miękkie powierzchnie obrabia się za pomocą twardych materiałów ściernych, a twarde przy użyciu miękkich. Twarde ściernice najlepiej sprawdzają się do szlifowania na mokro, z kolei miękkie do szlifowania powierzchni, w których przypadku nie można dopuścić do wydzielania zbyt dużych ilości ciepła oraz przedmiotów o dużej, często przerywanej powierzchni.
Następnie należy zwrócić uwagę na rodzaj ziaren zastosowanych w danym materiale ściernym. Najpopularniejszym obecnie jest elektrokorund, który doskonale sprawdza się przy obróbce m. in. drewna, stali oraz metali kolorowych. Jeśli planujemy szlifowanie takich materiałów, jak szkło, kamień czy popularne w ostatnich latach tworzywa sztuczne, sięgnijmy natomiast po materiały ścierne z ziarnami węglika krzemu. Wszystkie materiały ścierne możemy podzielić na dwie bazowe kategorie – naturalne i sztuczne. Do naturalnych nalezą m. in. diament, szmergiel, korund, kwarc oraz krzemień. Sztuczne to natomiast np. sztuczny diament, elektrokorund, borazon oraz węglik boru.
Materiały ścierne pod różnymi postaciami
Materiały ścierne mogą być wykorzystywane zarówno do obróbki ręcznej, jak i mechanicznej, za pomocą elektronarzędzi. Kupić je można jako arkusze, kostki, krążki fibrowe, papier ścierny na płótnie, pilniki, pasty ścierne, tarcze, gąbki i pod wieloma innymi postaciami. Takie zróżnicowanie materiałów ściernych pozwala na wykonywanie za ich pomocą niemal każdego rodzaju prac oraz daje szerokie możliwości dopasowania.
Istotną różnicę między materiałami przeznaczonymi do prac manualnych, a tymi dedykowanymi elektronarzędziom, stanowi rodzaj zastosowanego spoiwa. Spoiwo ma za zadanie trwale związać ziarna w materiałem podłożowym, którzy zazwyczaj stanowi papier lub płótno. W przypadku materiałów ściernych przeznaczonych obróbki ręcznej, spoiwem najczęściej jest klej. Jest on jednak niewystarczający przy obróbce maszynowej, gdzie klej jest zastępowany przez żywice syntetyczne zapewniające trwalsze zespojenie ziaren z materiałem podłożowym. Oprócz kleju i żywic spoiwo może być ceramiczne, silikatowe, magnezytowe, gumowe lub szelakowe.
Bardzo istotną kwestię stanowi także dobór odpowiedniej gradacji – materiały ścierne mogą posiadać gradacje niskie lub wysokie. Te pierwsze stosuje się na początkowym etapie prac np. w celu usunięcia wierzchniej warstwy materiału, starych farb, rdzy czy zabrudzeń, te drugie natomiast służą do polerowania już oczyszczonej i wygładzonej powierzchni.