Taśma jest artykułem, kojarzonym przez większość osób wyłącznie z niewielkimi, domowymi naprawami. Patrząc jednak trochę szerzej możemy dojść do wniosku, że wcale tak nie jest. Opisywane elementy klejące występują w przeróżnych wariantach i są używane w wielu celach, nawet tych bardzo zaawansowanych.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z taśmami jedno- czy obustronnie klejącymi, zawsze znajdzie się dla nich odpowiednie zastosowanie. Poniżej postaramy się opisać, jakie artykuły klejące występują w sprzedaży, czym się od siebie różnią, a także w jaki sposób wybrać odpowiedni dla swoich oczekiwań.

Czym różnią się od siebie taśmy jednostronnie klejące?

Na wstępie musimy powiedzieć, że nie istnieje taśma klejąca do wszystkiego. Gdyby opatentowano taki materiał i typ kleju, nie byłoby sensu tworzenia innych rodzajów. Myśląc nad wyborem taśmy dla swoich potrzeb, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.

Podstawowym kryterium wyboru jest materiał nośnika danego artykułu. Niektórym zależy, aby był on łatwo rozerwalny, a innym - ażeby siła ludzkich rąk nie była w stanie go przedrzeć. W wielu przypadkach znaczenie ma także kolor i wypełnienie. Sporo nośników jest przeznaczonych do pisania po nich. Co więcej, od materiału zależą także wszystkie kwestie odporności taśmy. Logiczne jest, że taśma do mocowania na zewnątrz, nie może ulegać takim czynnikom, jak chociażby deszcz.

Drugą i równie istotną rzeczą jest rodzaj kleju. To od niego zależy, do jakiego materiału uda się przymocować taśmę oraz jakie obciążenie da radę utrzymać. Ważnymi elementami są także temperatura aplikacji i wzrost przyczepności kleju z czasem.

Wybierając taśmę istotne jest, aby zwrócić uwagę na jej ogólną długość i szerokość. Ponadto, kluczowe znaczenie ma jeszcze charakterystyka zarówno powierzchni klejącej, jak i tej, na którą będziemy taśmę nakładać.

Taśmy jednostronne do profesjonalnych zastosowań – jak wybrać?

Rodzaje taśm jednostronnie klejących

Chcąc wymienić z osobna wszystkie typy taśm, trzeba by poświęcić na to mnóstwo czasu i co najmniej kilka wpisów. Głównymi czynnikami, na podstawie których grupujemy te artykuły klejące są materiał nośnika i przeznaczenie.

Bardzo popularne zarówno w przemyśle, jak i w domowym użytku są taśmy foliowe. W zależności od cech pobocznych, posiadają one funkcje ochronne, naprawcze i informacyjne. Przykładem mogą być taśmy strappingowe, których główną funkcją jest zabezpieczanie sprzętu przed uszkodzeniami mechanicznymi, a co więcej – nie zostawiają śladu po odlepieniu.

Następnym typem omawianych artykułów są taśmy piankowe. Częstym ich przeznaczeniem jest uszczelnianie i tłumienie drgań. Wyposażone są w nośnik odporny na niekomfortowe warunki atmosferyczne i bardzo mocny klej Hot Melt. Wyróżnić możemy jeszcze taśmy tkaninowe, filcowe, dekarskie czy butylowe.

Czy na własną rękę jesteśmy w stanie dobrać taśmę klejącą?

Łatwe prace naprawcze nie wymagają zbytnio zaawansowanych artykułów klejących. Niemniej jednak, kiedy planujemy zakup taśmy do działań przemysłowych, warto skontaktować się z osobą wykwalifikowaną w tym temacie. Wiele firm sprzedających taśmy klejące posiada różnego rodzaju Live Chat, za pomocą którego możemy doradzić się sprzedawców nawet bez potrzeby fizycznego czy głosowego kontaktu.