Chyba każdy z nas oczekuje od swoich pracodawców, aby ci zapewnili im jak najbardziej komfortowe warunki pracy. Otaczając się przyjemnymi bodźcami, niemal u każdego pracownika wzrasta efektywność wykonywanych czynności i panuje lepsza atmosfera w pracy. Nikt z nas chyba nie lubi zbyt dużego hałasu i długotrwałego echa.
Niestety, styczność z takim zjawiskiem często mają pracownicy zakładów przemysłowych, wykonujący swoje obowiązki w różnego rodzaju halach produkcyjnych. Zbyt popularne jest zapominanie o wyciszaniu takich pomieszczeń, co zdecydowanie jest niekorzystne dla pracownika, gdyż wpływa to najzwyczajniej w świecie na jego zdrowie i kondycję w przyszłych latach. Każdy właściciel firmy może jednak ten problem rozwiązać na kilka prostych sposobów.
Rola akustyki w przemyśle
Na podstawie jednej, konkretnej ustawy, w Kodeksie Pracy możemy znaleźć wzmiankę o maksymalnym natężeniu dźwięku wynoszącym 120dB. Przekraczając tę normę na odcinku pracy 8-12h, jako pracodawcy możemy narazić się na sporą karę narzuconą przez państwo.
Zachowanie odpowiedniej akustyki w zakładach przemysłowych gwarantuje nam wzmożoną efektywność pracowników, mniejsze szkody spowodowane ich uszczerbkiem na zdrowiu oraz milszą atmosferę pracy i łatwiejszą komunikację. Należy wspomnieć, że pochłanianie nieprzyjemnego dźwięku w pomieszczeniach możemy zapewnić na wiele sposobów. Do tego procesu posłużą nam głównie maty akustyczne, które w zależności od celu ich stosowania, rozkładamy na przeznaczonych dla nich elementach. Warto jest jednak dobrze przemyśleć rodzaj wybieranej izolacji akustycznej, gdyż nieodpowiedni typ wiąże się z wywołaniem większych szkód niż pożytku.
Wygłuszanie pomieszczeń - zakłady przemysłowe
Mając na celu redukcję echa i wzmożoną blokadę odbijania się dźwięku od ścian, konieczne jest obklejenie matami właśnie murów bądź elewacji. Odpowiednia mata akustyczna na ściany w halach powinna być wytworzona z materiału, jakim jest żywica melaminowa i posiadać odpowiedni kształt. Najczęściej preferowany jest wzór ostrosłupów, który w trakcie pochłaniania dźwięku rozbija go i uniemożliwia przedostanie się dalej.
Materiał ten przy okazji może być termoizolacyjny, gdyż w ten sposób ciepło zostanie utrzymane w hali, co korzystnie wpływa na samopoczucie podczas zimnych dni. W zakładach produkcyjnych, mających na co dzień styczność z wytwarzaniem za pomocą substancji chemicznych, maty powinny być odporne również na właśnie tego typu substancje. W przeciwnym wypadku, opary unoszące się w powietrzu w bardzo dużych ilościach mogłyby spowodować liczne straty.
Wygłuszanie maszyn – na co zwracać uwagę?
Większość hałaśliwych sprzętów i urządzeń produkcyjnych również wymaga wygłuszenia. Z tego powodu, te muszą zostać podobnie jak ściany obklejone odpowiednimi matami akustycznymi, nie kolidującymi z wykonywaną przez nie pracą. Z reguły do tego celu wykorzystuje się również żywicę melaminową, jednak taką, która posiada właściwości hydrofobowe, lub też matę bitumiczną.
Ważne, aby mata posiadała jak największy stopień wyciszenia przy jak najmniejszej grubości oraz by była odporna na wszystkie wytwarzane przez urządzenie substancje bądź niespodziewane wycieki benzyny czy olejów.