Wykładzina z rur utwardzanych na miejscu jest różnie określana. Do najpopularniejszych określeń możemy zaliczyć CIPP (rura utwardzana miejscu), rękaw renowacyjny i liner. Możemy też spotkać się z nazwami: rękaw naprawczy i wykładzina renowacyjna. Ta technologia stosowana jest już od ponad 40 lat. Ta metoda naprawy przewodów cieszy się dużą popularnością. W ten sposób w naprawianej rurze powstaje nowy przewód. Powstaje z wykładziny nasączonej żywicą. Następnie jest odpowiednio utwardzony.
Popularne rodzaje rękawów CIPP
Rękawy można klasyfikować, biorąc pod uwagę różne kryteria. Możemy uwzględnić sposób montażu, wykonania lub utwardzania, zastosowanie, zastosowaną żywicę albo materiał.
Biorąc pod uwagę funkcjonalność rękawów, można je wykorzystać do instalacji kanalizacyjnych i wodociągowych, kominów, przewodów gazowych, kanałów wentylacyjnych oraz rurociągów w branży przemysłowej.
Nowe przewody mogą przyjmować nowe kształty. Poliner zwraca uwagę, że do najpopularniejszym kształtem prostoliniowy, z łukami, o przekroju kołowym lub niekołowym.
Do wykonania rękawów CIPP może zastosować takie materiały, jak tkanina poliestrowa, mata szklana ze szkła ECE, filc naturalny i igłowy poliestrowy.
Warto wspomnieć, że popularne materiały mogą zostać wzmocnione włóknem węglowym lub aramidowym. Coraz częściej producenci łączą ze sobą różne materiały. Dlatego można znaleźć na rynku na przykład rękawy wykonane z włókna węglowego i szklanego.
Producenci stosują też folie zewnętrzne i wewnętrzne. Takie folie mogą stanowić spójne elementy konstrukcji CIPP lub warstwy niepowiązane na stałe.
Polietylen, poliuretan, polichlorek winylu, polipropylen są najczęściej wykorzystywane do wykonania pokryć.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, decydując się na CIPP?
Wybierając CIPP, zwróćmy uwagę na zastosowaną żywicę. Najczęściej stosowane są poliestrowe, silikatowe, winyloestrowe i epoksydowe żywice. Każda z nich może być dodatkowo wzbogacone wypełniaczem, fotoinicjatorem lub przyspieszaczem.
Jeśli chodzi o montaż, zwykle stosowane są dwa sposoby. Fachowcy wykorzystują metodę inwersji lub wciągania. Wybierając tę pierwszą metodę, można użyć bębna inwersyjnego lub wieży. Niektórzy specjaliści stosują śluzę inwersyjną. Mogą też zamontować rękawy metodą inwersji, używając powietrza lub wody.
W jaki sposób mogą być utwardzone rękawy?
Żywice to duroplasty. To oznacza, że nie można odwrócić procesu ich utwardzania. Możemy natomiast inicjować i monitorować zachodzące reakcje chemiczne. Rękawy CIPP mogą być utwardzane w temperaturze otoczenia, promieniowaniem UV lub promieniami UV i temperaturą. Rękawy mogą być też wygrzewane wodą lub parą.
Taka technologia renowacji ma wiele zalet w porównaniu do wykładzin termoutwardzalnych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szybki i niezawodny montaż. Możemy też kontrolować proces utwardzania. Technologia jest opłacalna. Rękawy CIPP wyróżniają się najwyższą jakością. Cieszą się coraz większą popularnością. Możemy liczyć na wsparcie techniczne producentów.