Z każdym rokiem na rynku budowlanym pojawia się coraz więcej nowoczesnych oraz praktycznych rozwiązań. Najczęściej bardzo szybko zyskują one na popularności. Przykładem może być oczywiście styrodur, który wykorzystywany jest do ocieplania różnego rodzaju powierzchni. Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie najczęściej wykorzystywany jest ten materiał.

Styrodur – co to dokładnie jest?

Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o styrodurze, jednak nie każdy wie, czym dokładnie charakteryzuje się ten materiał. Do jego produkcji wykorzystano spieniony polistyren. Styrodur najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia termicznych izolacji na praktycznie każdym rodzaju powierzchni. Ten materiał charakteryzuje się wysokimi właściwościami termicznymi, które wynikają z naprawdę ścisłej struktury, która zbudowana jest z niewielkich komórek. Styrodur najczęściej wykorzystywany jest przy wykonywaniu różnego rodzaju ociepleń. Dużą zaletą jest również gładka powierzchnia, która bez najmniejszych problemów wkomponuje się w każde otoczenie.

Najważniejsze parametry

Przyjmuje się, że styrodur to naprawdę uniwersalny materiał budowlany stosowany głównie do ociepleń oraz pełniący funkcję ochrony przed wilgocią. Oczywiście z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że posiada on naprawdę wiele różnych właściwości. Jednym z naprawdę ważnych parametrów jest między innymi współczynnik przewodzenia ciepła. Najczęściej znajduje się on w przedziale od 0,030 do 0,34 W na metr kwadratowy. Styrodur stanowi pewnego rodzaju zamknięty układ. To właśnie dzięki tym parametrom wiele osób decyduje się na jego wykorzystanie do ocieplania różnych przestrzeni, które są szczególnie bardzo narażone na szkodliwe działania warunków atmosferycznych. Ten materiał sprzedawany jest w formie płyt, które wyróżniają się głównie ogromną wytrzymałością na działanie różnych czynników. W związku z tym styrodur przeznaczony jest do miejsc narażonych na duże ściskanie oraz liczne obciążenia. Dużą zaletą tego materiału jest również jego niewielka nasiąkliwość, co sprawia, że może być wykorzystywany w wilgotnych przestrzeniach. Jak widać, styrodur to materiał, który posiada wiele bardzo ważnych parametrów. To właśnie dlatego jest on tak często wykorzystywany przez wiele firm budowlanych oraz prywatnych inwestorów.

W jakim celu właściwie stosuje się styrodur?

Zastosowanie styroduru

Wiemy już, czym dokładnie jest ten materiał oraz jakie są jego najważniejsze parametry. Jednak z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie dokładnie powinno się go stosować. Wbrew pozorom styrodur posiada naprawdę wiele praktycznych zastosowań. Najczęściej wykorzystywany jest w miejscach, które wymagają wysokiej ochrony przed wilgocią oraz licznymi uszkodzeniami mechanicznymi. Najpopularniejszym zastosowaniem jest oczywiście ocieplanie budynków mieszkalnych oraz zabezpieczanie piwnic i ścian fundamentów. Bez żadnych problemów styrodur może być również stosowany na podłogach, ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Niejednokrotnie pojawia się on również na dachach wielu budynków, ponieważ ma on za zadanie chronić wnętrze przed ewentualną utratą ciepła oraz wilgocią.