Każdy kierowca doceni czystą i utrzymaną w idealnym stanie tapicerkę samochodową. Dla wielu jest to jednak marzenie. Podobnie jak kanapa w domu, tak i fotele w samochodzie wymagają właściwej pielęgnacji. Czasami nie trzeba od razu oddawać samochodu do firmy piorącej tapicerki, gdyż można to zrobić samemu przy użyciu środków znajdujących się we własnym domu. Oczywiście w sklepach motoryzacyjnych aż roi się od różnego rodzaju preparatów do czyszczenia każdego elementu. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i nie zawsze od razu trzeba sięgać aż po takie radykalne sposoby. Jakie zatem wyróżnia się domowe sposoby czyszczenia tapicerki w samochodzie?

Charakterystyka prania domowymi sposobami

Pranie tapicerki przy użyciu domowych środków może być równie efektywne jak preparaty marek dostępne na rynku. Ponadto są łagodne dla dzieci oraz dla alergików, co doceni każdy rodzic. Dodatkowo są łatwo dostępne, bezpieczne, 100% naturalne, a co najważniejsze tanie w porównaniu do środków występujących na półkach w sklepie motoryzacyjnym.

Czynności przed podjęciem czyszczenia tapicerki

Przed podjęciem prac związanych z czyszczeniem należy rozpocząć od tego z jakim materiałem mamy do czynienia. W samochodach tapicerka najczęściej wykonana jest z materiału, weluru czy ze skóry. Warto pamiętać, że tapicerka w samochodzie to nie tylko fotele, ale także wykładzina podłogowa i sufitowa oraz bagażnik. W wielu samochodach boczki drzwi są również obszyte materiałem, co także wymaga czyszczenia. Kolejna kwestia to refleksja nad plamami, znajdującymi się w samochodzie. Najczęściej jest to kurz, zanieczyszczenia przenoszone na ubraniach oraz plamy z jedzenia i picia. Trzeba posiąść wiedzę odnośnie tego, czym wyczyścić dane zabrudzenie. Złe dobranie środka może doprowadzić np. do odbarwienia obicia. Stąd zaleca się przed przystąpieniem do prac wykonać próbę danego preparatu. Kolejny ważny krok to dokładne odkurzenie samochodu, co nie tylko pozbawi obicie kurzu, ale także wciągnie wszystkie roztocza.

Pranie tapicerki samochodowej domowymi sposobami

Domowe sposoby na czyste fotele i pozostałe elementy samochodowe

Do najbardziej skutecznych domowych sposobów zalicza się użycie sody oczyszczonej. Najlepiej ją rozsypać po samochodzie i odkurzyć po kilku godzinach. Dzięki niej pozbywamy się roztoczy, grzybów, nieprzyjemnych zapachów oraz uciążliwych plam. Bardzo zabrudzoną tapicerkę należy potraktować rozsypaną sodą wraz z skropioną cytryną. Powstałą pianą należy przetrzeć fotele i obicia, a następnie spłukać wodą. Ten środek najlepiej sprawdzi się na tapicerkach z materiału i weluru. Z kolei na skórę odpowiedni będzie ocet, tworząc roztwór z litra wody i pół szklanki octu. Tą mieszanką należy przetrzeć wnętrze, a później natrzeć tapicerkę olejkiem herbacianym czy też eukaliptusowym. Po wchłonięciu się olejku trzeba przetrzeć fotele miękką szmatką.

Alternatywa dla domowych sposobów – pranie tapicerki kraków

Jeśli nie mamy czasu podjąć samodzielnej próby zmierzenia się z uciążliwymi plamami w samochodzie warto powierzyć tę czynność profesjonalistom. Jedną z takich firm jest Dywanszop, oferujący pranie tapicerki kraków przy użyciu profesjonalnych środków, gwarantujących doskonałe odświeżenie.