Kuchnia to serce każdego domu. To właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu, co wskazuje na to, że powinno być to dla nas wygodne i funkcjonalne wnętrze, uwzględniające nasze potrzeby i możliwości. Jak odpowiednio zaaranżować tą przestrzeń, by czuć się w niej dobrze i chcieć spędzać w niej każdą możliwą chwilę?

Praktyczne wskazówki dotyczące urządzania kuchni

Przed pojawieniem się mebli kuchennych trzeba właściwie przygotować wnętrze. Projekt kuchni jest uwarunkowany przestrzenią, jaką posiadamy na kuchnię. Meble kuchenne powinny odzwierciedlać nasze upodobania i preferencje. Bardzo dobrze jest, gdy pomieszczenie to ma dużo naturalnego światła. Mówi się, że im więcej przestrzeni tym, nasza kuchnia prezentuje się na bardziej przestronną. Jeżeli jesteśmy posiadaczami małej kuchni powinniśmy postawić na oświetlenie, by miejsca robocze zostały dobrze doświetlone. W kuchni często są stosowane paski LED, które oświetlają powierzchnię nad blatową.

Podział na strefy w kuchni jest bardzo funkcjonalny. W kuchni wykorzystuje się zasadę trójkąta roboczego, który uwzględnia strefę zmywania, przechowywania oraz gotowania. Najważniejsze, by w kuchni wszystko znajdowało się pod ręką. W mniejszych kuchniach każdy centymetr musi zostać świadomie i mądrze wykorzystany. Przed wyborem mebli warto stworzyć sobie własną koncepcję, w której określimy miejsce do jedzenia, przechowywania i dokładne rozstawienie mebli.  

Aranżacja kuchni

Kuchnia versus aneks kuchenny

Największym problemem występującym w wielu kuchniach jest zbyt mała ilość miejsca. By nie powielać tego błędu warto na etapie planowania wszystko dokładnie rozmieścić tak, by nawet niewielka kuchnia była funkcjonalna i komfortowa. Inspiracji kuchennych warto szukać na blogach wnętrzarskich i tego typu kontach w mediach społecznościowych. O aneksie kuchennym mówi się w momencie, gdy powierzchnia przeznaczona na kuchnię zajmuje maksymalnie 2 metry kwadratowe. Posiada on wszelkie niezbędne akcesoria do gotowania. Wyposażony jest w kilka szafek i mały blat. Jest szczególnie zalecany do mniejszych mieszkań. W dużych przestronnych wnętrzach lepiej postawić na większą i przestronną kuchnię. W takich kuchniach mamy więcej możliwości na dopasowanie wszystkich parametrów do naszych potrzeb.

Kuchnia robiona na zamówienie, a gotowe meble

Kuchnie robione pod indywidualny projekt dają więcej możliwości aranżacyjnych oraz pozwalają na wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni. Takiego rozwiązania nie dają nam gotowe meble, gdyż zostały one wcześniej wykonane. Są one odpowiednie dla prostych wnętrz. W mało ustawnej przestrzeni powinniśmy postawić raczej na kuchnię robioną na wymiar. Projekt kuchni uwzględnia wszystkie potrzeby i wymagania osoby urządzającej kuchnię.

Wyspa kuchenna

To doskonałe rozwiązanie nadające się do większych wnętrz, szczególnie, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Wyspy występują w wielu nowoczesnych pomieszczeniach. Decydując się na wyspę najlepiej skorzystać z projektu tworzonego konkretnie pod naszą kuchnię.

Materiał powstał we współpracy z kuchnie od IZIKUCHNIE Gdańsk.