Doświadczeniu fachowcy mówią, że koszty wykończenia domu wynoszą ok. 40% wydatków związanych z budową nieruchomości. Nie jest możliwe podanie dokładnej kwoty, którą należy przygotować do przygotowania domu do zamieszkania – zależy ona bowiem od wielu czynników oraz decyzji, które podejmiemy na tym etapie. Koszty wykończenia domu można jednak ograniczyć oraz dopasować do posiadanego budżetu, co pozwoli znacznie szybciej spełnić marzenia o własnym domu.

Czym są koszty wykończenia domu i co się na nie składa?

Koszty wykończenia domu to całokształt wydatków, jakie poniesiemy, aby przygotować nieruchomość w stanie deweloperskim do zamieszkania. Ich wysokość jest uzależniona od powierzchni domu, rodzaju wykorzystywanych do jego wykończenia materiałów, miejsca ich zakupu, zastosowanych rozwiązań oraz standardu wykończenia, jaki wybierzemy. W skład kosztów wykończenia domu wchodzi także wynagrodzenie ekipy budowlanej, która zajmie się przeprowadzeniem wszystkich niezbędnych prac wykończeniowych.

Aby ograniczyć wydatki związane z wykończeniem domu należy starannie zaplanować wszystkie prace oraz obrać odpowiednią strategię. Przemyślanie działania w tym zakresie pomogą zaoszczędzić nieco pieniędzy bez negatywnego wpływu na jakość prac. Zanim przystąpimy do wykańczania nieruchomości warto więc przygotować rozpiskę wszystkich prac, jakie planujemy przeprowadzić oraz skonsultować ją z szefem ekipy budowlanej. Pozwoli to wstępnie oszacować koszty wykończenia domu i ocenić, czy nasz budżet jest wystarczający na ich pełne pokrycie.

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim?

Jak określić koszty wykończenia domu?

Jednym z najistotniejszych wydatków związanych z wykończeniem domu jest opłacenie ekipy budowlanej, która zajmie się przeprowadzeniem poszczególnych robót. Każda firma podaje na swojej stronie internetowej lub w siedzibie cennik. Ceny prac są bardzo różne i często ulegają modyfikacjom. Znajomość cennika jest jednak podstawą planowania prac i każdy inwestor powinien się z nim zapoznać zanim podpisze umowę z konkretną firmą budowlaną.

Bardzo istotnym aspektem wypływającym na koszty wykończenia domu jest standard, do którego osiągnięcia będziemy dążyć. Inwestorzy z ograniczonym budżetem, którzy mają niewielkie wymagania mogą zmniejszyć wydatki wybierając wykończenie domu w standardzie ekonomicznym. Osoby, które poszukują kompromisu między ceną a jakością powinny zdecydować się na standard pośredni, z kolei inwestorzy, którym zależy na najwyższej jakości prac oraz wykorzystanych materiałów powinni wybrać opcję wykończenia domu w standardzie wysokim.

Najważniejszymi wydatkami, którym musi stawić czoła każda osoba wykańczająca dom jest malowanie ścian, montaż paneli podłogowych, tynkowanie oraz prace instalacyjne. Za malowanie ścian zapłacimy średnio 10 zł/m2, tynkowanie to koszt ok. 25 zł/m2, z kolei montaż paneli będzie nas kosztował ok. 15 zł/m2. Do tego należy dodać koszt zakupu materiałów, który różni się w zależności od miejsca oraz posiadanych rabatów. Wszystkie koszty wykończenia domu obejmują także wykończenie łazienki i kuchni, które w zależności od wybranego standardu i wyposażenia mogą wynieść nawet 30 tys. zł.