Kiedy decydujemy się na budowę domu, skupiamy się początkowo na tym, jak ma wyglądać nasz wymarzony azyl. Planujemy układ pomieszczeń, wygląd elewacji i wszystkie udogodnienia, które sprawią, że będzie nam się żyło jak najbardziej komfortowo. I niestety, zdarza nam się zapomnieć o bardziej przyziemnych sprawach, takich jak koszty utrzymania domu, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w przyszłości.

Co wpływa na energooszczędność domu?

Na to, czy dom będzie tani, czy drogi w utrzymaniu wpływa bardzo wiele czynników. Od jego usytuowania na działce począwszy, poprzez sam projekt domu i materiały wybrane do jego budowy, na technologiach ogrzewania skończywszy. Dlatego tak ważne jest, żeby już na samym początku, kiedy dopiero powstaje plan architektoniczny, wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, aby w czasie użytkowania domu cieszyć się oszczędnościami.

Domy energooszczędne to przede wszystkim domy, które posiadają odpowiednią izolację termiczną. Tylko w taki sposób można ograniczyć straty ciepła. Ważna jest zarówno właściwa izolacja ścian i podłóg, jak i ocieplenie poddasza – nieważne czy użytkowego, czy nieużytkowego. Materiałem, który świetnie sprawdza się w szerokim zastosowaniu termoizolacyjnym, jest wełna skalna.

Znaczenie dla termoizolacji mają też inne elementy konstrukcji, przez które ciepło może uciekać na zewnątrz. Mowa tutaj zwłaszcza o oknach i drzwiach – nie warto na nich oszczędzać i wybierać te, które nie odznaczają się dobrymi normami termoizolacyjnymi. Pamiętajmy, że dobrze ocieplony dom, to dużo niższe koszty ogrzewania. Przy wyborze termoizolacji należy obliczyć przenikalność cieplną dachu i ścian. Porady na ten temat, dostępne są na https://elewacyjni.pl/, warto na nie zerknąć.

Jak budować domy energooszczędne?

Ogrzewanie domu energooszczędnego

Domy energooszczędne są łatwe w ogrzewaniu i utrzymaniu wskazanych temperatur. Dzięki izolacji można stosować w nich ogrzewanie niskotemperaturowe, które nie generuje takich kosztów, jak ogrzewanie zwykłe. Dlatego też w takich domach sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Jeśli natomiast chcemy zyskać jeszcze większe oszczędności, to możemy zainwestować np. w panele fotowoltaiczne, które jeszcze bardziej obniżą rachunki za energię.